Yekaterinburqda azərbaycanlı tələbələr arasında “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş viktorina keçirilib
24.05.2025 - “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Baş Konsulluğun təşkilatçılığı, Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyinin və “Azərbaycan–Ural” İctimai Milli-Mədəni Təşkilatının dəstəyi ilə Yekaterinburq şəhərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr arasında peşəkar əsasda viktorina təşkil olunub.
“Yekaterinburq” Kitabxana Mərkəzində keçirilən viktorinanın açılışında baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev və RAGB-nin Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Toğrul Həsənzadə çıxış edərək “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş intellektual yarışın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını, görkəmli tarixi şəxsiyyətlərimizi, mədəniyyət, incəsənət və ədəbiyyat xadimlərimizi, eləcə də mədəniyyətimizin müxtəlif sahələrini – kinematoqrafiya, musiqi və teatr sənətini əhatə edən suallarla tərtib olunan viktorina üç turdan və duel mərhələsindən ibarət təşkil olunub.
Bütün mərhələləri uğurla başa vuran və yekunda topladıqları xallara əsasən yer tutanlar: - birinci yer “Zəfər” komandası, ikinci yer “Nar” komandası, üçüncü yer isə “Xraniteli Oqnya” komandası Baş Konsulluq tərəfindən müxtəlif məbləğlərdə pul mükafatları, diplomlar və hədiyyələrlə mükafatlandırılıblar. Turnirdə iştirak edən digər komandaların üzvlərinə isə iştiraka görə təşəkkürnamələr verilib.

24.05.2025 г. в рамках «Года Конституции и Суверенитета» в Библиотечном Центре «Екатеринбург», была проведена викторина среди азербайджанских студентов, обучающихся в Екатеринбурге, организованная Генеральным консульством Азербайджанской Республики в Екатеринбурге при поддержке Общественной национально-культурной организации «Азербайджан-Урал» и Представительства Союза азербайджанской молодежи России (АМОР) в Свердловской области.
И. о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, открывший викторину в Библиотечном Центре «Екатеринбург», с вступительным словом, и глава представительства АМОР в Свердловской области Тогрул Гасанзаде рассказали о важности интеллектуального состязания, посвященного Году Конституции и Суверенитета.
Викторина, состоящая из вопросов, охватывающих Конституцию Азербайджанской Республики, наших выдающихся исторических деятелей, деятелей культуры, искусства и литературы, а также различные сферы нашей культуры – кинематографию, музыку и театр, была организована в три тура и дуэльный этап.
Участники, успешно прошедшие все этапы и занявшие по итогам рейтинга следующие места по набранным очкам:
первое место – команда «Зафар»,
второе место – команда «Нар»,
третье место – команда «Хранители Огня»,
были награждены денежными призами разного размера, дипломами и подарками от Генерального консульства. Членам остальных команд, участвовавших в турнире, были вручены благодарственные письма за участие.