Novosibirsk şəhərində Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun dəstəyi ilə çap olunan «Гейдар Алиев – взгляд из России» kitabının təqdimatı oldu
Aprelin 17-də Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun təşkilatçılığı ilə Novosibirsk İqtisadiyyat və İdarəetmə Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubleyinə həsr olunmuş «Гейдар Алиев – Взгляд из России» kitabının və filminin təqdimat mərasimi keçirilmişdir. Təqdimat mərasimində dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başladı və «Гейдар Алиев – Взгляд из России» filmi nümayiş olundu. Filmdən sonra Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki baş konsulu v.i.e Şöhrət Mustafayev, «Гейдар Алиев – Взгляд из России» kitabının müəllifləri Mixail Konstantinoviç və Kamal Çolu oğlu, Novosibirsk vilayətinin Qanunvericilik Məclisinin sədrinin müavini Məmmədov Mayis Pirverdi oğlunun, Novosibirsk İqtisadiyyat və İdarəetmə Universitetinin rektor v.i.e Vladimir Nikolaeviç, Novosibirsk vilayətinin təhsil nazirinin müavini xanım Korolkova Svetlana Viktorovna, Novosibirsk vilayətinin uşaq hüquqları üzrə müvəkkili Boltenko Nadejda Nikolaevna çıxış edərək, «Гейдар Алиев – Взгляд из России» monoqrafiyasının ölkələrimiz arasında elm və təhsil sahəsində münasibətlərin daha da dərinləşməsinə xidmət edəcəyini, Heydər Əliyev şəxsiyyətinin ictimaiətə düzgün çatdırılmasına böyük töhfə verəcəyini bildirmişlər.
Eyni zamanda, natiqlər, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin nəinki Azərbaycanda, o cümlədən regionumuzda və dünya siyasətində oynadığı roldan, habelə çox əsirlik mehriban qonşuluq və dostluq sınaqlarından məharətlə çıxmağı bacarmış Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə töhfəsindən ətraflı danışıblar. Habelə, çıxışlarda xüsusilə vurğulanıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev həm öz xalqının, həm də dünya siyasətinin tarixində önəmli rol oynamış az saylı dahi şəxsiyyətlərdən biri olub.

В Новосибирске состоялась презентация книги «Гейдар Алиев - взгляд из России», изданной при поддержке Генерального консульства Азербайджанской Республики в Екатеринбурге
17 апреля в Новосибирском университете экономики и управления состоялась презентация книги и фильма «Гейдар Алиев - Взгляд из России», посвященная 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева, организованная Генеральным консульством Азербайджанской Республики в Екатеринбурге. Мероприятие началось с исполнения национальных гимнов и показа фильма «Гейдар Алиев – Взгляд из России».  После фильма выступившие на мероприятии и.о. Генерального консула Азербайджанской Республики в Екатеринбурге Шохрат Мустафаев, авторы книги «Гейдар Алиев - Взгляд из России» Михаил Константинович и Камаль Чолу оглы, заместитель Председателя Законодательного Собрания Новосибирской области Мамедов Майис Пирверди оглы, и.о. ректора Новосибирского университета экономики и управления Владимир Николаевич, заместитель министра образования Новосибирской области,  Королькова Светлана Викторовна, Уполномоченный по правам ребенка Новосибирской области  Болтенко Надежда Николаевна отметили, что монография «Гейдар Алиев - Взгляд из России» послужит дальнейшему углублению отношений между нашими странами в области науки и образования, а также внесет большой вклад в правильное донесение личности Гейдара Алиева до общественности.
Спикеры подробно рассказали о роли, которую общенациональный лидер Гейдар Алиев сыграл не только в Азербайджане, но и в нашей региональной и мировой политике, а также о вкладе в азербайджано-российские отношения, сумевшие искусно преодолеть испытания многопланового добрососедства и дружбы. При этом в выступлениях подчеркивалось, что Общенациональный Лидер Гейдар Алиев был одним из немногих гениев, сыгравших важную роль в истории как своего народа, так и мировой политики.